0800 609 609 (Po-Pia. 7 - 15)
Mesiac apríl je typický tým, že každý rok si prostredníctvom Dňa narcisov pripomíname onkologické ochorenia a zvyšujeme povedomie o nich. Rakovina na Slovensku predstavuje vážny zdravotný problém, pričom výskyt tohto ochorenia je vyšší ako európsky priemer. Na základe dát z Národného centra zdravotníckych informácií ročne na onkologické ochorenie ochorie približne 35-tisíc nových pacientov a zomrie okolo 13 000 ľudí.

Vďaka včasnému odhaleniu onkologického ochorenia je vyššia šanca na úspešnú liečbu. Medzi najefektívnejšie nástroje v boji proti rakovine patrí skríning onkologických chorôb, známy aj ako onkokontrola. Aj vďaka nemu môžeme predchádzať až takmer polovici nádorových ochorení. Podstata tohto skríningu je zameranie na včasné odhalenie rakoviny u osôb, ktoré nemajú žiadne zjavné príznaky.

Najčastejšie typy rakoviny na Slovensku

V posledných rokoch sa na Slovensku pozoruje znepokojujúci nárast výskytu rakoviny. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou úmrtnosti na rakovinu v Európskej únii, s 275 úmrtiami na 100 000 obyvateľov, pričom mužská populácia je postihnutá viac ako tá ženská. Tento trend naznačuje potrebu zlepšiť prevenciu, včasnú diagnostiku a dostupnosť liečby rakoviny.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sa u mužov najčastejšie vyskytuje rakovina prostaty (15,7 % všetkých prípadov), rakovina hrubého čreva a konečníka (17,9 %) a rakovina pľúc (15,8 %).
U žien sa najčastejšie vyskytuje rakovina prsníka (23 %), rakovina hrubého čreva a konečníka (13%) a rakovina pľúc.

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Tento typ rakoviny je jednou z najčastejších príčin úmrtí. Týždenne na ňu zomrie na Slovensku 32 ľudí. Dá sa jej predísť pravidelnými kontrolami, ktorým sa ale Slováci vyhýbajú.
Rakovina hrubého čreva a konečníka sa čoraz častejšie týka aj mladých ľudí. Vedci zaznamenali každoročný nárast o 2 – 4 % u ľudí vo veku 20 – 49 rokov.
Strava bohatá na vlákninu, ktorá zahŕňa ovocie, zeleninu či celozrnné výrobky, je veľmi dôležitá. Netreba zabudnúť na pravidelnú fyzickú aktivitu, stačí 30 minút chôdze denne. Ďalej sa odporúča obmedziť konzumáciu červeného, spracovaného mäsa, alkoholu a cigariet, udržiavať si zdravú telesnú hmotnosť a nezabúdať na pravidelné preventívne prehliadky. Od 50.roku života sa odporúča absolvovať skríningové vyšetrenia, ako je test na skryté krvácanie v stolici alebo kolonoskopické vyšetrenie každých desať rokov.
Dodržiavaním týchto odporúčaní môžeme významne znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Rakovina prsníka

Rakovina prsníka je najčastejším onkologickým ochorením u žien na Slovensku. V roku 2021 bolo diagnostikovaných 3 408 nových prípadov rakoviny prsníka, čo predstavuje významný zdravotný problém.

Na vznik rakoviny prsníka vplýva vek, rodinná anamnéza a genetické faktory. Najviac sa vyskytuje u žien po 50. roku života

Na zníženie rizika vzniku rakoviny prsníka sa odporúča

  • pravidelné samovyšetrenie prsníkov
  • absolvovať pravidelné mamografické vyšetrenia (od 40 rokov sa odporúča absolvovať mamografiu každé 2 roky)
  • udržiavať zdravý životný štýl
  • obmedziť konzumáciu alkoholu a nefajčiť

Včasná diagnostika a pravidelné vyšetrenia zvyšujú šance na úspešnú liečbu a prežitie. Je dôležité dodržiavať odporúčané a pravidelné prehliadky.

Rakovina kože

Rakovina kože je najbežnejším typom rakoviny na svete, pričom na Slovensku v posledných 4 rokoch pribudlo viac ako 6000 nových prípadov.
Rakovina kože postihuje najmä starších ľudí, lekári však zaznamenali prípady aj u mladších ročníkov, čo zdôrazňuje dôležitosť ochrany pred UV žiarením a pravidelných kožných vyšetrení.
– Najbežnejší a najľahšie liečiteľný typ rakoviny kože je bazocelulárny karcinóm (bazalióm), ktorý vzniká z bazálnych buniek kože.
– Druhý najčastejší typ je spinocelulárny karcinóm (spinalióm) a vychádza zo šupinatých buniek kože.
– Najzávažnejší typ, malígny melanóm, vzniká z pigmentových buniek (melanocytov) a môže rýchlo metastázovať do iných častí tela.

Prevencia rakoviny kože zahŕňa niekoľko dôležitých opatrení. Dôležité je chrániť sa pred UV žiarením používaním fotoprotektívnych prostriedkov s vhodným ochranným faktorom, ako aj obmedziť pobyt na priamom slnku počas najintenzívnejšieho žiarenia.
Okrem toho je dôležité pravidelne vykonávať samovyšetrenie kože, pričom by ste mali kontrolovať nové alebo meniace sa znamienka či pigmentácie. V prípade podozrivých zmien je potrebné včas vyhľadať dermatológa.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty vzniká v žľaze, ktorá je súčasťou mužského reprodukčného systému a nachádza sa pod močovým mechúrom. Symptómy môžu zahŕňať časté močenie, bolesť pri močení, problémy s erekciou a krv v moči alebo semene. V počiatočných štádiách môže byť rakovina prostaty bez príznakov, čo zdôrazňuje význam pravidelných preventívnych prehliadok.
Pre zníženie rizika rakoviny prostaty sa odporúča pravidelný pohyb, zdravá strava, obmedzenie alkoholu a fajčenia a hlavne pravidelné preventívne vyšetrenia. Po 50. roku sa odporúča pravidelná kontrola hladiny prostatického špecifického antigénu a iných vyšetrení prostaty, aby sa zachytili možné problémy v ranných štádiách

Rakovina (nie len) na Slovensku patrí medzi najzávažnejšie zdravotné problémy, ktoré postihujú čoraz viac mladých ľudí. Deň narcisov je príležitosťou na to, aby sme sa zamysleli nad tým, akú dôležitú úlohu zohráva prevencia v boji proti rakovine. Tento deň nám pripomína, aby sme nezabúdali na prevenciu, pravidelné prehliadky a zdravý životný štýl, ktoré sú najlepšou obranou pred touto vážnou chorobou.


Čítanie je zdravé. A my sme radi, že čítate s nami 🙂

Páčil sa vám článok?

 

Ešte chvíľku pokračujte v čítaní