0800 609 609 (Po-Pia. 7 - 15)
Štatistiky zdravotných poisťovní ukazujú, že v roku 2023 preventívnu prehliadku absolvovalo iba 48% poistencov. Každý vek prináša špecifické zdravotné riziká, preto je dôležité absolvovať pravidelné kontroly nie len u vášho všeobecného lekára, ale aj u týchto špecialistov, a to v odporúčaných intervaloch, ktoré závisia od veku a zdravotného stavu.

Prečo ľudia nechodia na preventívne prehliadky?

Bojíte sa výsledkov – jasné, bojíte sa, že vám vyšetrenie prinesie zlé správy. Ale čo keď práve jedno vyšetrenie zabráni práve tomu, aby vôbec nejaké zlé správy vznikli?
Nedostatok času – brať si priepustku z práce? Sedieť v čakárni? Nuda, jasné. Ale koľko času denne strávite napríklad u televízii alebo sledovaním sociálnych sietí? A pritom zdravie máme len jedno…
Máte pocit, že ste zdraví – je dobré, že sa tak cítite. Ale niektoré choroby skrátka neodhalíte inak, žeš vyšetrením. Alebo až keď je na liečbu príliš neskoro.
Neveríte svojmu lekárovi – môže sa stať, že ste si s ním ľudsky „nesadli”. Ale je to práve on, kto dokáže jedným testom rozpoznať vážnu chorobu a zachrániť vám život.

Odporúčané preventívne prehliadky

  • Gynekologické vyšetrenie pre ženy sa po dovŕšení 50. roku odporúča absolvovať 1x ročne. Preventívna prehliadka u vášho gynekológa je zameraná na prevenciu rakoviny krčka maternice a prsníkov.
  • Urologické vyšetrenie pre mužov sa odporúča absolvovať 1x ročne (alebo podľa potreby) a je zamerané na skontrolovanie prostaty a močových ciest.
  • Stomatologické vyšetrenie slúži ako prevencia kazov, paradentózy a iných dentálnych problémov, vášho zubára by ste mali navštíviť 1x ročne.
  • Oftalmologické vyšetrenie – po 50. roku života sa zvyšuje riziko očných problémov, ako je šedý zákal, glaukóm a makulárna degenerácia, vyšetrenie u špecialistu sa odporúča 1x ročne.
  • Dermatologické vyšetrenie sa odporúča 1x ročne, pričom pravidelná kontrola kože na prítomnosť podozrivých znamienok alebo kožných zmien je dôležitá na prevenciu rakoviny kože, ako je melanóm.
  • Mamografia sa odporúča absolvovať každé 2 roky (ak neexistujú žiadne špecifické riziká ako rodinná anamnéza či zdravotný stav). Riziko rakoviny prsnika je po 45. roku vyššie. V rámci prevencie rakoviny prsníkov je mamografické vyšetrenie kľúčové. V roku 2022 podstúpilo toto vyšetrenie približne 50 % žien vo veku 50-69 rokov.
  • Kolonoskopia sa od 50. roku odporúča v intervaloch každých 10 rokov (ak je výsledok negatívny), pomáha odhaliť rakovinu hrubého čreva a iné problémy v tráviacom systéme, ako sú polypy či zápalové ochorenia
  • Všeobecnú preventívnu prehliadku je potrebné absolvovať každé dva roky, ak ste ale darca krvi, na preventívnu prehliadku máte nárok raz ročne.

Všeobecná preventívna prehliadka – ako prebieha?

Na návštevu vášho lekára sa nemusíte nijako zvlášť pripravovať, ale je dobré vedieť, čo vás tam čaká. Nezabudnite na ranný moč a prísť nalačno, aby rozbor krvi nebol skreslený. Úvodné vyšetrenie a anamnéza – hneď na začiatku si spolu prejdete vaše zdravie a ak vás niečo trápi, teraz je ten správny čas to spomenúť. Dôležité je na otázky odpovedať úprimne. Taktiež prípadné zmeny vo vašom životnom štýle, ako napríklad fajčenie či častejšie užívanie alkoholu je dobré spomenúť.

Následne vám lekár zmeria:

  • krvný tlak – vysoký krvný tlak je tichý „zabiják”, ktorý sa nemusí vôbec nijak prejavovať. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať jeho hodnoty
  • hladina cukru v krvi – vyšetrenie hladiny cukru je veľmi jednoduché a v tomto veku dôležité vyšetrenie, pretože tu je náchylnosť na vznik cukrovky oveľa vyššia
  • vyšetrenie hmotnosti a výšky – vďaka týmto údajom vám lekár určí index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je dôležitým ukazovateľom zdravia
  • krvné testy – lekár vám zistí hladinu cholesterolu a triacylglycerolov, pečeňové a obličkové funkcie, rôzne zápalové procesy v tele a iné dôležité informácie
  • test na okultné krvácanie, pomocou ktorého sa dá odhaliť krvácanie z konečníka

TIP pre vás: Aby ste nezabudli na termín blížiacej sa preventívnej prehliadky, aktivujte si vo vašej poisťovni SMS alebo emailovú pripomienku.

Vyšetrenie pľúc a srdca je tiež súčasťou prehliadky, pomocou stetoskopu vám tieto orgány doktor popočúva a ak sú tam prípadne nepravidelnosti ako napríklad šelest alebo abnormality pri dýchaní, určite ich zachytí.
Pre dôkladnú kontrolu vášho srdiečka použije doktor EKG, ktoré mu pomôže odhaliť napríklad problémy so srdcovým rytmom.

Ochorenia, ktoré odhalí preventívna prehliadka

Vďaka včasnému absolvovaniu preventívnej prehliadky vám lekár môže diagnostikovať chorobu v počiatočnom štádiu, čo výrazne vplýva na kvalitu života. Medzi choroby, ktoré sa dajú pomocou prehliadky diagnostikovať včas, patria hlavne:

  • Kardiovaskulárne ochorenia, kde vďaka meraniu krvného tlaku, EKG a krvným testom má možnosť lekár odhaliť nezrovnalosti. Včasná diagnostika umožňuje predchádzať infarktu myokardu či mŕtvici
  • Cukrovku vám lekár odhalí vďaka krvnému testu na hladinu glukózy. Dôležité je spomenúť, že skoré štádium cukrovky môže byť bez príznakov. Včasná liečba znižuje riziko poškodenia obličiek, srdca či očí, ktoré toto ochorenie ovplyvňuje.
  • Ochorenia obličiek je možné odhaliť vďaka vyšetrenia moču, kde sa kontroluje prítomnosť bielkovín, krvi alebo zvýšenej koncentrácie odpadových látok. Chronické ochorenie obličiek sa v počiatočnom štádiu nemusí nijako prejavovať.
  • Ochorenie pečene vám ukážu krvné testy, kde pečeňové enzýmy naznačujú jej stav. Stukovatenie pečene je často bez príznakov, ale postupne môže viesť k cirhóze alebo rakovine pečene. Skorá diagnostika umožňuje upraviť stravu, znížiť príjem alkoholu či liečiť základné príčiny ako sú metabolické poruchy či vírusové infekcie.
  • Rakovina hrubého čreva a konečníka sa zisťuje zo vzorky stolici, kde sa vyšetruje prítomnosť krvi. Vďaka tomuto vyšetreniu vám lekár vie odhaliť skryté krvácanie, čo môže byť prvým príznakom rakoviny alebo polypov.

Význam prevencie v reči čísel

Podľa údajov Európskej komisie z roku 2019 sú výdavky na zdravotníctvo na Slovensku výrazne nižšie než vo väčšine krajín EÚ, dosahujú 6,7 % HDP v porovnaní s 9,8 % HDP v EÚ. Zároveň Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou mierou úmrtnosti na odvrátiteľné ochorenia v Európe. V roku 2019 bola miera úmrtnosti na liečiteľné príčiny na Slovensku 250 úmrtí na 100 000 obyvateľov (13 500 úmrt/rok) , čo je výrazne nad priemerom EÚ.


Čítanie je zdravé. A my sme radi, že čítate s nami 🙂

Páčil sa vám článok?

 

Ešte chvíľku pokračujte v čítaní