
Šarlach a jeho príznaky
Šarlach je bakteriálne, vysoko infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené streptokokom typu A. Toto ochorenie kombinuje príznaky klasickej angíny s charakteristickou vyrážkou typickou pre šarlach, najčastejšie sa vyskytuje u detí od 4 do 12 rokov, ale niekedy potrápi aj dospelých.
Zo začiatku sa šarlach prejavuje podobne ako angína. Typické príznaky sú:
- zapálené hrdlo
- intenzívna bolesť pri prehĺtaní
- opuchnuté mandle
- opuch lymfatických uzlín najmä v oblasti krku
- vysoká teplota nad 38 °C
- zimnica
O deň neskôr sa zvykne objaviť červená vyrážka, ktorá sa zvykne najskôr objaviť na hrudi, odkiaľ sa postupne rozšíri na brucho, krk, tvár a horné končatiny, občasne sa objaví aj na chrbte, zadku, stehnách či nohách. Na dotyk je táto vyrážka suchá a drsná, pripomínajúca zrnká krupice. Približne na 5. deň začnú kožné prejavy ustupovať a koža sa hlavne na dlaniach a chodidlách začne odlupovať.
Ďalší charakteristický príznak je „jahodový jazyk”, ktorý sa prejavuje opuchom, začervenaním, bielymi bodkami a povlakom.
Neodkladajte návštevu lekára!
Pokiaľ sa u vášho dieťaťa prejavia príznaky šarlachu, je dôležité bezodkladne navštíviť lekára.
Paracetamol či acylpyrin vám na bolesť hrdla či na teplotu síce na chvíľu pomôžu, ale neodstránia príčinu. Keďže je šarlach bakteriálna infekcia, pomôžu tu iba antibiotiká, konkrétne penicilín.
Približne po 24 hodinách od užitia antibiotík prestáva byť pacient infekčný, antibiotiká treba ale brať presne tak, ako vám odporučí váš pediater.
Okrem antibiotickej liečby sa odporúča zvýšenie príjmu tekutín, dostatočný oddych, znižovanie horúčky a tlmenie bolesti pomocou voľnopredajných liekov ako je paracetamol alebo acylpyrin a kloktanie slanej vody, ktorá vie uľaviť od bolesti hrdla.
V súčasnosti je šarlach ľahko liečiteľný, zanedbaná liečba alebo neliečená šarlachová angína môže ale vyvolať vážnejšie problémy, ako zápal srdcového svalu, obličiek, reumatickú horúčku a iné. Preto je dôležité navštíviť pediatra včas, čo výrazne znižuje riziko vzniku komplikácií.

Farmaceutka Nina radí
„Antibiotickú liečbu je vhodné doplniť o probiotiká, pretože antibiotiká síce účinne ničia baktérie spôsobujúce infekcie, no zároveň narúšajú prirodzenú črevnú mikroflóru. Tým môžu spôsobiť vedľajšie účinky ako hnačka, nadúvanie alebo oslabenie imunity.“
10 tipov, ako doma zabaviť nemocné dieťa, ktorému už je lepšie
Určite to poznáte – vášmu dieťaťu už je lepšie, ale do školy (škôlky) zatiaľ nemôže, a tak sa začína doma nudiť. A vy sa snažíte vymýšľať všetko možné, aby ste ho zabavili, ale niekedy to už jednoducho nejde.
- Pohrabte sa v spomienkach
a vyberte staré albumy s fotografiami, spoločne sa zasmejte nad fotkami rodičov v čase, keď bol celý špinavý od čučoriedok či čokolády. - Postavte si spoločne bunker,
pretože to je zábava na dlhé hodiny a dieťa sa v ňom vydrží hrať aj samo.. Rozsvieťte baterku a skvelá zábava môže začať. - Guličky v perine?
A prečo nie? Guličky sa nemusia hrať iba na záhrade. Stačí si urobiť v perine dierku, vytiahnuť guličky a hra môže začať. Odmena výhercu určite poteší. - Skúste vyliečiť chorého plyšáka!
Deti zbožňujú hru na doktora. O to viac, keď sa jej zúčastní obľúbený plyšák či sestričkina babika. Nachystajte spolu liečivý sirup, obväzy a leukoplast. Kto sa uzdraví rýchlejšie? - Schovávačka!
Spoločne si vyberte malý predmet, ktorý budete schovávať. Môžete ho schovať pod perinu, psíkovi do pelechu alebo maminke do tašky. A nezabudnite dieťaťu trochu poradiť a naviesť ho správnym smerom. - Spoločné kreslenie obrázkov
Dieťa môže nakresliť postavu, vy k nej môžete nakresliť dom. Spoločne si obrázok vymaľujte a nezabudnite ho zarámovať. - Kniha nie je nuda!
A to hlavne, keď si namiesto jednej kapitoly prečítate rovno celú knihu. Prebuďte v dieťati fantáziu! - Spoločenské hry? Pekne spoločne!
Už dlhšie ste spolu nehrali monopoly, lebo nikdy nie je čas ho dohrať do konca? Teraz je tá správna chvíľa. - Prebuďte v dieťati záujem o vedu!
Skúšali ste niekedy, čo sa stane, keď pridáte sódu bikarbónu do octu? A keď pridáte ešte trochu potravinárskeho farbiva? - Zábavou k porozumeniu
Poznáte rozprávkový, ale náučný seriál Bol raz jeden život? Spoločne si pozrite epizódu, ktorá vášmu malému pacientovi vysvetlí, ako musí jeho telíčko bojovať proti veľkému množstvu baktérií. Bude to poučné a zaujímavé pre vás všetkých.
Ako sa môže vaše dieťa nakaziť?
Šarlach je vysoko infekčná choroba, ktorá sa najčastejšie šíri vzdušnou a kvapôčkovou cestou, pričom jeho výskyt je veľmi častý hlavne v kolektívoch. Najčastejšie sa vyskytuje v zime a počas jari, inkubačná doba trvá 3 až 7 dní.
Šarlach sa môže prenášať aj dotykom infikovaných predmetov. Baktéria, ktorá telo infikuje šarlachom zároveň vylučuje toxíny, ktoré sú zodpovedné za typické príznaky ochorenia.
Je možné ochorieť na šarlach opakovane?
Keďže existuje viacero kmeňov streptokokov ktoré spôsobujú túto infekciu, je možné šarlach dostať opakovane. Po prekonaní a vyliečení šarlachu si telo vytvorí imunitu iba na daný kmeň streptokoka, voči ktorému bude v budúcnosti už imúnne.
Bohužiaľ žiadne očkovacie látky proti šarlachu neexistujú, keďže šarlach nepatrí medzi infekčné ochorenia.
Úplne vyliečenie šarlachu trvá približne 7 dní, no koža sa môže odlupovať aj dlhší čas. Aby ste nenakazili ďalších ľudí, je potrebné sa izolovať od ľudí prvé tri dni od začiatku užívania antibiotík a dbať na zvýšenú hygienu.
Zaujímavosť na záver
Šarlach bol v minulosti považovaný za mimoriadne vážnu až smrteľnú chorobu, ktorá spôsobovala epidémie hlavne medzi deťmi. Objavenie antibiotík však dramaticky znížilo jeho úmrtnosť. Napriek tomu, že dnes je liečiteľný, baktérie spôsobujúce šarlach si zachovali schopnosť prežiť na povrchoch niekoľko mesiacov, čo umožňuje prenos nielen vzduchom, ale aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov.
Čítanie je zdravé. A my sme radi, že čítate s nami 🙂
Páčil sa vám článok?