0800 609 609 (Po-Pia. 7 - 15)
Určite ste si pri prechádzke v prírode zacítili krásnu vôňu bielych kvetov rastúcich na stromoch po okolí. Jej kvety nie len krásne vyzerajú ale aj dobre chutia, či už v limonáde alebo ako nátierka na palacinkách.

Objavte silu kvetov bazy čiernej

Baza čierna (Sambucus nigra) nie je len taká hocijaká burina zo zákutia záhrady. Naše staré mamy ju poznali ako liek proti kašľu, horúčke, bolesti hlavy, a dokonca aj na „nervy“, keď mal dedo zlú náladu. Obsahuje flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny a vitamín C – hotová prírodná lekáreň.

Viete, na čo je dobrá?

  • Podpora imunity – pri prvom kýchnutí už môžete začať miešať sirup
  • Zmiernenie prechladnutia – čaj z bazy? Klasika.
  • Odvodnenie organizmu – ideálne proti výčitkám svedomia po druhom koláčiku
  • Detoxikácia – po víkende plnom grilovačiek ako nájdené

Pripravte si bazový sirup – babičkin zázrak v modernej kuchyni
Sirup je klasika, ktorú zvládne aj ten, kto nevie, aký je rozdiel medzi trstinovým a bielym cukrom.
Potrebujete:

  • 30-40 čerstvých kvetov bazy (bez stoniek)
  • 2 litre vody
  • 2 citróny (bio, pokiaľ možno)
  • 1,5 kg cukru (môže byť aj trstinový)
  • 1 PL kyseliny citrónovej

Ako na to?

Kvety zbavíme hmyzu, netreba ich umývať, iba otriasť, následne ich namočíme do studenej vody s nakrájaným cirónom. Necháme lúhovať 24–48 hodín na chladnom mieste. Po uplynutí odporúčanej doby všetko precedíme cez gázu alebo sitko, pridáme cukor a kyselinu citrónovú a pomaly zahrievame, kým sa cukor nerozpustí. Nalejeme do sterilizovaných fliaš a uskladníme v chlade. Hotovo! Máte sirup, čo zachutí nielen deťom či svokre, ale aj skeptickému manželovi.

Bazový džem? No jasné, prekvapíte nie len muža!

Áno, nielen kvety, aj bobule bazy (tie tmavofialové na konci leta) sú využiteľné – ale pozor, musia sa tepelne upraviť! Surové môžu byť toxické. Skvelý tip je zmiešať bazové bobule s jablkami alebo malinami, trochu citrónu, želírovací cukor a máte lekvár, čo chutí ako z rozprávky.

Bonus pre odvážne: namiešajte domáci bazový likér

Ak ste už uvarili sirup, naplnili džemové poháre až po vrch a vy stále neviete čo od dobroty, možno je čas vyskúšať niečo odvážnejšie – bazový likér. Áno, ten sladký, voňavý, jemne opojný elixír, ktorý sa výborne hodí do pohárika pri večernom oddychu… alebo ako domáci darček, ktorému sa každá kamoška úprimne poteší (a možno ho rovno otvorí na mieste).

Ako na to?

Budete potrebovať 30 ks bazových kvetov, 1 citrón, 500 ml vody, 500 g cukru a 700 ml kvalitného bieleho alkoholu.
Kvety očistite (neumývajte ich pod vodou, aby ste nestratili arómu) a vložte ich do veľkej nádoby a pridajte na plátky nakrájaný citrón. V hrnci nechajte prevariť vodu s cukrom, až kým nevznikne sirup, následne ho nechajte vychladnúť a vychladený ho nalejte na kvety, prikryte a nechajte lúhovať 2–3 dni na chladnejšom mieste. Občas premiešajte. Po vyluhovaní preceďte cez sitko alebo gázu. Na záver pridajte alkohol, premiešajte a nalejte do fliaš. Potom už len čakať aspoň týždeň – dva – a môžete ochutnať!
Tip: Skvele chutí vychladený, s kockou ľadu a pár lístkami mäty. Ale pozor – ide to dolu hrdlom nebezpečne ľahko!

Upokojte pleť s prírodnou bazovou vodou

Baza je okrem výroby džemov, sirupov či likérov skvelá aj v prírodnej kozmetike. Má protizápalové, upokojujúce a jemne bieliace účinky, takže je ideálna najmä pre citlivú, podráždenú alebo zrelšiu pleť.
Na jej výrobu budete potrebovať 6 veľkých kvetov, 250 ml prevarenej vody, uzatvárateľnú fľaštičku ideálne so sprejom, pridať môžete aj pár kvapiek ružovej vody alebo levanduľového oleja

Ako na to?

Kvety zalejte prevarenou, ešte horúcou vodou, prikryté nechaj lúhovať asi 30 minút. Následne preceďte cez gázu alebo sitko, nechajte vychladnúť a nalejte do čistej fľaštičky. Uchovávajte v chladničke – vydrží približne 5 až 7 dní. Používajte ráno a večer na čistú pleť, buď pomocou vatového tampónu, alebo ako osviežujúci sprej.
Účinky bazovej pleťovej vody sú skutočne príjemné – upokojuje podráždenie a začervenanie, zmierňuje jemné opuchy pod očami, dodáva pleti jemnosť a prirodzený jas, a vďaka miernemu sťahujúcemu efektu pomáha aj pri rozšírených póroch.

Zaujímavosť na záver 🌿

V keltskej mytológii bola baza posvätný strom, ktorý chránil pred zlom. A keď si tak v lete nalejete bazovú limonádu do džbánu, pridáte pár lístkov mäty a plátok citróna, poviem vám jedno – zlo aj horúčava odídu, hneď ako si sadnete do tieňa s pohárom v ruke.

 


Čítanie je zdravé. A my sme radi, že čítate s nami 🙂

Páčil sa vám článok?

 

Ešte chvíľku pokračujte v čítaní