Ako zabezpečite, aby vaše bolo dieťa čo najmenej choré
Základom je správna životospráva, pokiaľ tú nebudete dodržiavať a deťom budete dávať všetky doplnky stravy, bude to pravdepodobne k ničomu. Kde začať?
- Dostatok spánku a pravidelný režim je základ. Dieťa bude dostatočne oddýchnuté a keď bude mať pravidelný denný režim, bude menej v strese. Je veľmi dôležité, aby dieťa nemalo stres, pretože ten zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý negatívne vplýva na imunitný systém.
- Od útleho veku je vhodné myslieť na otužovanie detí. Otužovaním telo učíme adaptovať sa na chlad, čo má za následok menšiu náchylnosť k virovým ochoreniam. Deti obliekame tak isto, ako ste oblečení vy. Ďalšie vrstvy nedávame, pretože ak je dieťa naobliekané, viac sa potí, je viac unavené, čo spôsobuje prechladnutie a náchylnosti k infekciám.
- Spánok s otvoreným oknom aj počas zimných mesiacov. Dieťa musí byť samozrejme adekvátne oblečené, mať správnu prikrívku. Ak z rôznych dôvodov nie je možné mať v noci okno otvorené, je dobre mať teplotu v spálni pod 20 stupňov a ideálne počas dňa mať doma teplotu medzi 20 – 22 stupňov Celsia.
Je saunovanie pre dieti zdravé?
Sauna posilňuje obranyschopnosť, prispieva k väčšej odolnosti, pomáha odstraňovať toxíny z organizmu. A je vhodná aj pre deti.
V našich podmienkach sa odporúča ísť do sauny s dieťaťom okolo troch rokov jeho veku. Je to doba, keď už vie samo vyjadriť svoje pocity a povedať, či sa mu v saune páči alebo nie. Saunu môžete navštíviť aj s mladším dieťaťom ako 3 roky, treba ale radšej zvoliť privátny priestor kvôli hygiene a dobu pobytu skrátiť na minimum.
Pri nekonforte dieťaťa je vždy potrebné vziať dieťa von zo sauny a saunovania by sa mal vždy zúčastniť aj rodič. Pokiaľ sa to dieťaťu nepáči, netreba ho nútiť.
Zároveň nie je moc vhodné saunovanie detí v škôlke či skupine, pretože učiteľka nepozná všetky deti a nemusí spoznať, že sa dieťa necíti v saune dobre.
Taktiež treba myslieť na to, že ochladzovanie detí po saunovaní nesmie byť také prudké ako u dospelých. Je to preto, lebo termoregulácia u detí nie je ešte dostatočne vyvinutá a mohlo by dôjsť k podchladeniu.
Čo dalšího prispieva k budovaniu imunity?
- Pobyt vonku, ktorý je veľmi dôležitý aj v zimných mesiacoch. Dieťa musí byť adekvátne oblečené, pobyt by mal byť sprevádzaný pohybom a mal by trvať aspoň 2 hodiny denne.
- Kúpanie či sprchovanie vo vlažnej vode – telo sa tak lepšie adaptuje na chladnejšie prostredie.
- Vyvážená a pestrá strava bohatá na mliečne výrobky, mäso, ryby a čerstvé ovocie a zeleninu. Každý by mal konzumovať denne minimálne 2 porcie ovocia a 2 porcie zeleniny. Jednu porciu si môžete predstaviť ako vašu päsť. Pre menšie dieťa to predstavuje napríklad polovičku banánu, polovičku jablka, jednu paradajku a mrkvu.
Čo vám odporúča farmaceutka Nina?
„Najvhodnejšie je dlhodobo sa zamerať na pestrú stravu a dostatok pohybu. Na posilnenie imunity môžete v lekárni zakúpiť vitamín C, vitamín D alebo prípravky, ktoré obsahujú vitamín D spoločne s betaglukánmi – napríklad sirup Immunotrofina, ktorý deťom chutí a navyše aj z laboratórnych testov jasne vyplýva jeho pozitívny prínos na detské zdravie. Pokiaľ si nebudete vedieť rady, vždy nám môžete zavolať a my vám s výberom vhodného produktu poradíme.“
Čo vybrať v lekárni na podporu detskej imunity?
Vitamín C má antioxidačné účinky a veľmi pravdepodobne aj účinky proti nachladnutiu. Ideálne je ho prijímať prirodzene – dostatočný denný príjem ovocia (stačí dve porcie ovocia a zeleniny denne). Deťom, ktoré nekonzumujú dostatok ovocia a zeleniny, môžete nasadiť vitamín C, jeho denný príjem sa určuje podľa veku dieťaťa, a je to 50 – 80 mg za deň.
Vitamín D sa zásadne podieľa na imunite. Všetci ho poznáme ako vitamín, ktorý je zodpovedný za optimálny rast a vývin vášho bábatka. Taktiež má ale veľký podiel v správnom fungovaní imunity, pôsobí proti vírusovým infekciám, chrípke a covidu. V letných mesiacoch si človek vytvára dostatok vitamínu D zo slnečného žiarenia, ale v zimných mesiacoch je vhodné si tento vitamín doplňovať. Doporučená dávka je 15 mg.
Betaglukan je látka, ktorá ovplyvňuje imunitu protizápalovými, antioxidačnými a regeneračnými účinkami. Stimulujú jednotlivé časti imunitného systému. Betaglukány pre malé deti viete zakúpiť vo forme sirupu a dávkujú sa podľa hmotnosti, v prípade akútnej infekcie sa môže dávka až zdvojnásobiť. Vždy je ale potrebné dávať glukany včas, ideálne ešte pred sezónou a pokračovať dlhodobo, ideálne celú sezónu.
Probiotiká a prebiotiká pôsobia v črevách a tým prispievajú na zdravie detí, pôsobia na trávenie a zároveň tvoria veľkú časť imunitného systému. Ich zaradenie je určite vhodné pri a po akejkoľvek infekcii liečenej antibiotikami. Taktiež sú vhodné pri častých infekciách a tiež horšom trávení dieťaťa.
Čítanie je zdravé. A my sme radi, že čítate s nami 🙂
Páčil sa vám článok?